حذف نام همسر سابق از شناسنامه 

حذف نام همسر سابق از شناسنامه 

حذف نام همسر سابق از شناسنامه یکی از دغدغه های مردان و زنانی است، که با اخذ حکم طلاق  و یا گواهی عدم امکان سازش متارکه نموده اند. که مردان با فوت همسر و انجام ازدواج مجدد و ثبت رسمی ازدواج دوم امکان حذف نام همسر خود را دارند و زنان با شرط باکره بودن ، فوت همسر و ازدواج مجدد می توانند نسبت به حذف نام همسر سابق خود اقدام نمایند. البته فراموش نکنید، که اطلاعات ازدواج و طلاق هر فردی با هر تعداد که باشد، کماکان در سامانه سازمان ثبت‌ احوال موجود است و حتی با حذف آن از شناسنامه نیز از این سامانه حذف نخواهد گردید.

شرایط  و نحوه حذف نام همسر ( زن ) از شناسنامه مرد | پاک کردن اسم همسر از شناسنامه بعد از طلاق و ازدواج دوم 

به موجب ماده 33 قانون ثبت احوال، مرد در دو صورت می‌تواند نام زن خود را از شناسنامه حذف نماید. در صورت وجود این شرایط مرد با مراجعه به اداره ثبت احوال یا دفاتر خدمات پیشخوان نسبت به ارسال درخواست خود جهت بررسی به اداره ثبت احوال مربوطه اقدام نماید و یا با استنکاف اداره ثبت احوال، طرح دعوا به طرفیت اداره ثبت احوال در دادگاه عمومی حقوقی ضرورت خواهد داشت.

 • ازدواج مجدد و ثبت نام رسمی

 در صورت ازدواج مجدد و ثبت‌ نام رسمی، مرد می ‌تواند تقاضای تغییر شناسنامه و حذف نام همسر سابق خود را داشته باشد. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن، نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد و ثبت رسمی آن شرط لازم است.

 • فوت همسر

در صورت فوت زن، مرد در صورات ازدواج مجدد، می‌تواند از ادارات ثبت احوال یا از طریق دفاتر خدمات پیشخوان درخواست حذف نام همسر خود را نماید.

شرایط  و نحوه حذف نام همسر ( مرد ) از شناسنامه زن | حذف نام همسر سابق از شناسنامه زن 

بر اساس ماده 33 قانون ثبت احوال، زن می‌تواند در یکی از سه حالت  اعلامی زیر درخواست حذف نام همسرش از شناسنامه خود را مطرح نماید. در صورت وجود این شرایط زن با مراجعه به اداره ثبت احوال یا از طریق دفاتر خدمات پیشخوان، نسبت به ارسال درخواست خود جهت بررسی به اداره ثبت احوال مربوطه اقدام نماید و یا با استنکاف اداره ثبت احوال، طرح دعوا به طرفیت اداره ثبت احوال در دادگاه عمومی حقوقی ضرورت خواهد داشت.

 • باکره بودن همسر

اگر زنی بدون داشتن رابطه زناشویی از همسر خود طلاق بگیرد، با موافقت پزشک قانونی به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان مراجعه و نام همسرش را از شناسنامه حذف نماید. این حکم در مورد مرد نیز جاری خواهد بود.

 • باکره نبودن خانم و ازدواج مجدد

اگر خانم باکره نباشد، فقط در صورت ازدواج مجدد و ثبت ‌نام شوهر جدید در شناسنامه اش ، می‌تواند نام شوهر سابق خود را از شناسنامه حذف نماید. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد، بنابراین حذف نام مرد از شناسنامه زن صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت رسمی آن صورت خواهد پذیرفت.

 • در صورت فوت شوهر

اگر زن شوهرش را ازدست‌ بدهد ، می‌تواند درصورت ازدواج مجدد نام همسر فوت‌ متوفای خود را از شناسنامه‌اش حذف نماید.

مدارک لازم برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه زن باکره

 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • معرفی‌نامه دادستانی
 • رای طلاق و اعلام باکرگی زن در متن آن
 • گواهی باکرگی از پزشکی قانونی
 • گواهی ثبت رسمی طلاق

مدارک لازم برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه زن غیر باکره

 • کارت ملی
 • شناسنامه برای ثبت ازدواج جدید الزامی است.
 • مستندات طلاق و گواهی ثبت رسمی طلاق

حذف نام همسر سابق از شناسنامه در صورت داشتن فرزند 

چنانچه زن و مردی صاحب فرزند شوند، شرایط حذف نام همسر از شناسنامه کمی متفاوت خواهد بود؛ در این حالت زن و مرد می‌توانند با ثبت ازدواج مجدد، نام همسر سابق خود را از شناسنامه خود حذف کنند، اما نام پدر و مادر در شناسنامه فرزند باقی خواهد ماند. همچنین امکان حذف نام فرزند از شناسنامه والدین وجود ندارد.

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چگونه نام همسراول خود راکه طلاق داده ام، ازشناسنامه حذف کنم؟

  پاسخ
  • چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

   حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است.

   بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up