تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری 

تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری 

تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری یکی از مهم ترین فرآیندهای طرح صحیح دعاوی پیمانکاری است. تامین دلیل به معنای حفظ دلایل موجود برای جلوگیری از امحا شدن آنها یا تغییر در شرایط حال حاضر موضوع تامین دلیل است و مبنا و اساس بسیاری  از تصمیمات در دعاوی پیمانکاری در مراجع تصمیم گیری است. به همین دلیل به منظور صورت برداری و مشخص کردن میزان کارکرد، پیمانکار درخواست به تأمین دلیل می کند. بر همین اساس لازم است که حتما توسط وکیل متخصص دعاوی پیمانکاری صورت پذیرد تا از تضییع شدن حقوق موکل جلوگیری گردد.

شرایط  و مدارک لازم جهت تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری

با توجه به ماده 151 قانون آئین دادرسی مدنی درخواست تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری می بایست حائز شرایط زیر باشد.  

  1. تقدیم درخواست از طرف پیمانکار یا کارفرما در فرم دادخواست خطاب به طرف پیمان
  2. ضمیمه نمودن مدارک مثبت سمت ثبت کننده درخواست تامین دلیل از قبیل اوراق اساسنامه و آخرین صورتجلسه و تغییرات شرکت
  3. موضوع دعوایی که برای اثبات آن درخواست تامین دلیل می شود.
  4. دلیلی باید وجود داشته که بیم تلف یا تضییع آن وجود داشته باشد.

ارزش و اعتبار تامین دلیل در قراردادهای  پیمانکاری 

بموجب ماده 155 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی تامین دلیل به منظور صورت برداری و حفظ دلایل است و تشخیص درجه ارزش آن در موارد استفاده با دادگاه است  و دادگاه تامین دلیل را مورد ارزیابی مجددا قرار می دهد ، بر همین اساس ملاک قاطعی جهت حل و فصل دعاوی پیمانکاری نمی باشد.

منظور از این نوع تامین صورت‌برداری و حفظ آن است و تأثیری بر تایید یا رد ارزش دلیل مورد نظر ندارد. علاوه بر این حتی به معنای پذیرش دلالت یک دلیل بر ادعای مدعی نیز نیست و ممکن است شخصی، چیزی را دلیل اثبات ادعای خود بداند، اما در حقیقت اینطور نباشد. مرجع انجام تامین به صرف ادعای درخواست‌کننده مبنی بر اینکه امری دلیل و مدرک دعوای آینده اوست، قرار تامین را صادر و اجرا می‌کند و دادگاه رسیدگی‌کننده به دعوا باید دلیل مورد نظر مدعی را ارزیابی و در خصوص اعتبار و ارزش آن تصمیم‌گیری کند.

مدت اعتبار تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری

اعتبار تامین دلیل محدود به مهلت مشخصی نمی باشد و تامین در هر زمانی قابل استفاده می باشد. البته توصیه بر این است که پروسه قضایی طولانی نشود. داشتن تامین دال بر تایید یا رد دلیل توسط دادگاه نمی باشد. بنابراین هر چه مدت زمان پرونده قضایی طولانی تر شود بعضا ممکن است گرفتن حق دشوارتر شود.

هزینه تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری

هزینه تامین دلیل معادل دعاوی غیر مالی است ولی با ارجاع به کارشناس براساس انواع دعاوی حقوقی هزینه متفاوتی اخذ می شود.

تامین دلیل در قراردادهای پیمانکاری را از کجا باید درخواست کرد؟

تامین دلیل قراردادهای پیمانکاری تابع شرایط اخذ تامین دلیل در سایر دعاوی می باشد. ذی نفع می بایست با مراجعه به شورای حل اختلاف محل اجرای پروژه اقدام به ثبت درخواست نماید. لازم به ذکر است ، اخذ تامین دلیل ارتباطی به محل انعقاد یا اجرای تعهد موضوع پیمان یا محل اقامت طرفین ندارد و اختصاصا قانونگذار صلاحیت آن را به شورای حل اختلاف محل اجرای پروژه اعطا نموده است.

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

keyboard_arrow_up