وکیل اداره کار 

وکیل اداره کار 

وکیل اداره کار ، یک فرد متخصص در حوزه روابط کار و امور اجتماعی است و به صورت تخصصی به ارائه خدمات مشاوره و قبول وکالت برای کارگران و کارفرمایان محترم اقدام می نماید. مضافا با توجه به حجم و پیچیدگی بسیار بالای قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی، بخشنامه ها و دستورالعمل های متنوع صادره در این بخش، عدم اطلاع مراجع رسیدگی کننده به دعاوی اداره کار به این قوانین و تفاوت در نحوه طرح و دفاع در دعاوی اداره کار، بیش از پیش ضرورت بهره مندی از خدمات وکیل متخصص اداره کار را ایجاب می نماید.

برهمین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از متخصص ترین وکلای اداره کار امکان ارائه جامع ترین خدمات حقوقی در بخش تنظیم قراردادهای کار ، ارائه خدمات مشاوره ای و خدمات وکالتی تخصصی برای کارگران و کارفرمایان حقیقی و حقوقی در دعاوی همچون اخراج کارگر ، خاتمه قرارداد کاری ، ترک کار کارگر، مطالبه سنوات و مزایای کار امکان پذیرنموده است.

مزایای داشتن وکیل متخصص اداره کار

دعاوی کار و تامین اجتماعی  در زمره دعاوی تخصصی است. که در مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما  از قبیل هیات تشخیص اداره کار به عنوان مرجع بدوی و هیات نظارت به عنوان مرجع تجدید نظر رسیدگی می شود و متعاقبا ازحیث رعایت قوانین و مقررات شکایت، قابل طرح دردیوان عدالت اداری به عنوان عالی ترین مرجع نظارت اداری قضایی کشوراست. مضافا با فرض عدم پذیرش دعوا در شعب بدوی دیوان عدالت اداری ، وکیل اداره کار امکان تجدید نظر خواهی در دیوان عدالت اداری در شعب تجدیدنظر دیوان عدالت اداری را خواهد داشت.

نهایت اینکه با توجه به ماهیت دعاوی اداره کار و تامین اجتماعی و تغییر و تحولات مکرر قوانین این بخش ، اولین و مهم ترین مزیت داشتن وکیل متخصص اداره کار، آگاهی و اشراف کامل یافتن به قوانین و مقررات اداره کار و تامین اجتماعی در جهت تسریع در حل مشکلات حقوقی روابط کارگر و کارفرمایی و خودداری از ورود ضررهای شدید مالی خواهد بود.

‌معایب نداشتن وکیل متخصص دعاوی اداره کار 

بموجب قانون به محض اعطای پروانه وکالت دادگستری، وکیل امکان قبول وکالت در تمامی پرونده های حقوقی و کیفری را درمراجع قضایی و شبه قضایی اخذ می نماید. اما همانگونه که اشخاص در سایر رشته ها همچون مهندسی و پزشکی و … نمی توانند در تمامی امور فعالیت نمایند، در امر وکالت نیز یک وکیل نمی تواند در تمامی موضوعات دارای تخصص جامع باشد ؛ چرا که در این صورت در هر حوزه ای اطلاعات و دانش مختصری خواهد داشت.

بنابراین تفاوت آشکار وکیلی را که به صورت تخصصی در دعاوی اداره کار سالهای متمادی دارای فعالیت بوده و از این طریق توانسته تجربه و تبحر کافی و لازم را به دست آورد با وکیلی که در تمامی زمینه های فعالیت نموده و در طی دوران وکالت یک یا چند پرونده اداره کار را اخذ نموده به وضوح مشخص است.

وظایف و تعهدات وکیل اداره کار چیست؟

 1. ارائه خدمات مشاوره ای لازم توسط وکیل اداره کار جهت تنظیم صحیح قرارداد به کارگران و کارفرمایان حقیقی یا حقوقی
 2. ارائه خدمات مشاوره ای لازم جهت امکان صلح و سازش کارگر و کارفرما
 3. ارائه خدمات مشاوره ای لازم طرح شکایت و دفاع در مراجع رسیدگی به دعاوی اداره کار
 4. وکیل اداره کاربا قبول وکالت، موظف به حضور درجلسات رسیدگی به پرونده می گردد.
 5. تعهد برپیگیری مستمر پرونده درمراجع رسیدگی کننده و ارائه دفاعیات لازم
 6. تعهد برطرح دادخواست های تجدیدنظر درهیات نظارت اداره کار و دیوان عدالت اداری

هزینه وکیل اداره کار

هزینه ارائه خدمات مشاوره و وکالت بر حسب موضوع و شرایط هر پرونده و سطح اقدامات وکیل در مراجع رسیدگی کننده متفاوت است.

حدود اختیارات وکیل اداره کار 

وکیل اداره کار با اخذ وکالت از موکل امکان ثبت شکایت یا قبول وکالت را از وی در سامانه جامع اداره کار دارا خواهد شد و می تواند نسبت به حضور درجلسات رسیدگی به پرونده و ثبت لایحه دفاعیه ، تجدید نظرخواهی درهیات نظارت اداره کار و پیگیری پرونده اقدام نماید.

مضافا با فرض عدم موفقیت موکل  درمراجع رسیدگی دراداره کار می تواند با طرح دادخواست اعتراضی در دیوان عدالت اداری و اعلام مراتب عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط ، نسبت به نقض رای در دیوان عدالت اداری اقدام نماید.

دعاوی تخصصی اداره کار 

تعدد دعاوی اداره کار بسیار زیاد است. برهمین اساس وکیل متخصص اداره کار می بایست به تمامی این دعاوی و قوانین و مقرراتی قانونی حاکم بر هر یک اشرافیت کامل داشته باشد، چرا که ممکن است به صورت همزمان ناگزیر به طرح چندین خواسته یا دفاع نسبت به خواسته های متعددی گردد.

اهم این دعاوی به شرح زیر می باشد و با توجه به اهمیت هر یک و تفاوت در قوانین و مقررات ، نحوه طرح و دفاع نسبت به هر یک ناگزیر به تفکیک، طی مقاله های مجزایی به بررسی هریک پرداخته ایم. که با مراجعه به بخش دعاوی اداره کار قابل مطالعه و بهره برداری عزیزان می باشد. هر چند صرف مطالعه مطالب تقدیمی نافی بهره مندی از خدمات وکیل متخصص اداره کار نمی باشد.

 • اخراج کارگر
 • حوادث ناشی از کار
 • مشاغل سخت و زیان آور
 • خاتمه قرارداد کار
 • ترک کار کارگر
 • اخراج کارگر
 • مطالبه سنوات و مزایای پایان کار
 • مرخصی کارگران و کارکنان درقوانین
 • وضعیت کارگران درتعطیلی و انحلال کارگاه
 • مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بنده از سال ۹۱ تا ۹۶ در شهرداری به صورت نیروی حجمی به عنوان نیروی ستادی در قسمت‌های تدارکات انبارداری و اجرایی مشغول کار بودم (حکم نیز دارم) که سال ۹۴ رو نیز قرار شرکتی هم داشتم و فقط همین سال بیمه بودم، اما به دستور شهردار واحد کاریمون منحل و پرسنل تعدیل شدن، پس از پیگیری و نامه نگاری برای برگشت به کار مسئولین وقت قول برگشت به کار رو با نامه جانبازی دادن (پدرم در جنگ ترکش خورده بودن ولی پیگیری نشده بود) پس از پیگیری طولانی از بنیاد شهید و کامل کردن کارهای بنیاد جواب تازه اومده و طی این چند سال بنده هم چندین جای دیگه مشغول کار بوده، با این تفاسیر امکان برگشت به کار یا شکایت رو هنوز دارم؟

  پاسخ
 • به واسطه همسر جانبازم بیمه تکمیلی داریم. از ماه پیش جایی مشغول به کار شدم که من رو بیمه کردن. و این باعث شده جفت بیمه‌های من قطع بشه و تکمیلیم رو نداشته باشم. آیا راهی هست که بتونم بیمه تکمیلی همسرم رو داشته باشم و در کنارش برای خودم هم بیمه رد بشه در محل کارم؟

  پاسخ
 • من تو مجتمعی نزدیک به ۶ ماه مشغول به کار بودم ولی متاسفانه قرارداد نبستم.
  الان واسه پرداخت حق و حقوقم به مشکل خوردم و پرداخت نمیشه، و اینکه کارفرما با کارت بانکی من تمام مدت داشته کار میکرده.
  الان راهی هست که حقوق و بیمه رو ازش بگیرم؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  پاسخ
  • ابتدا از طریق دفاتر پیشخوان دولت اقدام به ثبت نام در سامانه جامع اداره کار نمایید سپس اقدام به طرح دادخواست با عنوان اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی و مطالبه حقوق قانونی ناشی از کار گردد.

   پاسخ
 • از درخواست تجدید نظر کارفرما در سامانه جامع روابط کار چگونه آگاه شویم؟

  پاسخ
 • سوالی ازمحضرتون داشتم.عده ای کارگرتوسط اداره کار.کارفرمارامحکوم به پرداخت مطالبات خودنموده اند.
  حال چون ۳سال اینها حقوق دریافت نکرده بودند‌ومعوق شده بود.
  آیامیتوانند مطالبه خسارت تاخیرتادیه نمایند.لطفامستندا وبااشاره به موادقانونی پاسخ دهید.🙏🙏🙏

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up