اعتراض به رد اظهارنامه علایم تجاری

اعتراض به رد اظهارنامه علایم تجاری

اعتراض به رد اظهارنامه علایم تجاری به موجب قانون ثبت اختراعات و علامت تجاری و آیین نامه اجرایی آن در مواردی که اظهارامه توسط مرجع قانونی رد می شود از حقوق قانونی اظهارنامه دهنده است . استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات قانون مزبور به ثبت رسانده باشد. ثبت برند و علامت تجاری مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است. اظهارنامه ثبت علامت باید واجد شرایطی باشد که در قانون مزبور رعایت آنها الزامی دانسته شده است . در صورت عدم وجود شرایط قانونی اظهارنامه توسط ثبت رد می شود که این تصمیم قابل اعتراض می باشد .

شرایط اظهارنامه ثبت علامت تجاری

به موجب ماده 5 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری اظهارنامه ثبت اختراع باید حاوی نکات زیر باشد:
۱ـ اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی، تابعیت و سمت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص
حقوقی است ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و
عنداللزوم هرگونه شناسه دیگر آن الزامی است؛
۲ـ اسم، شماره ملی، نشانی و کدپستی نماینده قانونی متقاضی، در صورت وجود؛
۳ـ اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ‌ها در ایران را
دارند، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد؛
۴ـ اسم، نشانی و شغل مخترع، در صورتی که متقاضی شخص مخترع نباشد؛
۵ ـ عنوان اختراع به نحوی که اختراع ادعایی را مشخص سازد و مشتمل بر کلماتی مثل «
بهتر» و غیره نبوده و ترجیحاً بین سه تا ۱۰ کلمه باشد؛
۶ ـ تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی‌نامه اختراع در خارج، در صورت درخواست
حق تقدم؛
۷ـ اطلاعات مربوط به اظهارنامه اصلی در صورت تکمیلی بودن اختراع؛
۸ ـ تعداد صفحات توصیف، ادعاها، خلاصه توصیف اختراع و نقشه‌ها؛
۹ـ تعیین طبقه اختراع براساس طبقه‌بندی بین‌المللی اختراعات؛
۱۰ـ تعیین ضمائم.
11. اظهارنامه باید به زبان فارسی باشد .

موارد رد اظهارنامه ثبت علایم تجاری 

اظهارنامه ثبت علامت تجاری در صورتی که شرایط لازم جهت تقدیم اظهارنامه لحاظ نشده باشد یا اینکه اظهارنامه ثبت واجد شرایطی باشد که علامت تجاری قابلیت ثبت را پیدا نکند ، اظهارنامه ثبت علامت رد می شود. از جمله موارد زیر به موجب ماده 32 قانون مزبور از دلایل رد اظهارنامه می باشد .

الف ـ نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
ب ـ خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
ج ـ مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
د ـ عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند ، بوده یا موارد مذکور یکی از  اجزاء آن علامت باشد، مگر آنکه توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
ه – عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است .
و ـ عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد .
ز ـ عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود  .

مرجع صالح رسیدگی به اعتراض به رد اظهارنامه ثبت علایم تجاری

اعتراض به رد اظهارنامه به موجب ماده 59 قانون ثبت اختراعات و ثبت علامت تجاری بایستی در دادگاه عمومی تهران مطرح شود و این دادگاه به اعتراض آنان رسیدگی می نماید. چنانچه اعتراض نسبت به رد اظهارنامه ای خارج از تهران باشد باز هم مرجع صالح دادگاه عمومی تهران است.

نحوه اعتراض به رد اظهارنامه ثبت علایم تجاری 

معترض بایستی اعتراض خود را در دونسخه تنظیم نماید. اعتراض ابتدا در کمسیون ماده 170 آیین نامه ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علایم تجاری قابل رسیدگی است . بنابراین معترض به رد اظهارنامه بایستی اسناد و مدارک را در مهلتی 30 روزه از زمانی که رد اظهارنامه به او ابلاغ شده است از طریق مراجع ثبت به کمیسیون ماده 170 آیین نامه ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری تسلیم نماید. اعضای کمسیون مزبور به موجب ماده 170 عبارتند از : 1 . رئیس اداره ثبت اختراعات ، اداره ثبت طرح های صنعتی یا اداره ثبت علایم تجاری 2 . نماینده ای از جانب مدیر کل اداره مالکیت صنعتی 3 . یک کارشناس

ریاست کمیسیون به عهده نماینده مدیرکل اداره کل مالکیت صنعتی قرار دارد و تصمیم‌گیری در کمیسیون با اکثریت آراء است. تصمیمات کمیسیون ماده 170 برای مرجع ثبت لازم الاتباع خواهد بود.

مطابق ماده 72 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری کمیسیون پس از رسیدگی، تصمیم خود را به صورت مستند و مستدل اعلام می‌نماید. تصمیم کمیسیون از سوی مرجع ثبت به متقاضی یا به طرفین اختلاف ابلاغ شده
و ظرف ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه صالح مقرر در ماده ۵۹ قانون است. در این صورت معترض به تصمیم کمیسیون باید مبلغی را به شرح مذکور در جدول هزینه‌ها، به عنوان ودیعه در صندوق دادگستری گذاشته و رسید آن را ضمیمه دادخواست خود نماید. از مبلغ مزبور در صورتی که معترض محکوم به بی‌حقی‌ شود، خسارت طرف پرداخت شده و چنانچه طرف بیش از مبلغ مذکور خسارت دیده باشد، برای مازاد به دادگاه مذکور رجوع خواهد کرد.

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up