اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی یکی از مباحث فنی و پیچیده در بخش دعاوی مالیاتی است که به کررات شاهد آنیم، که به علت عدم اشرافیت به شرایط و نحوه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی ، مودیان دچار مشکلات مالیاتی متعددی می شوند، لذا در این مقاله به بررسی شرایط و نحوه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی  اشاره می نمائیم.

هر چند با توجه به فنی و تخصصی بودن مباحث مالیاتی و ممانعت از تضییع فاحش حقوق مالی مودیان مالیاتی، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راه گشای حل اختلافات و دعاوی مالیاتی نخواهد بود و فلذا بهره مندی از خدمات وکیل متخصص دعاوی مالیاتی امری لازم و غیرقابل اجتناب خواهد بود. 

شرایط اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی 

جهت ثبت اعتراض و پذیرش ادعای عدم تعیین مالیات مقرر قانونی‌، مودی می بایست شرایط زیر را رعایت نماید.

۱.ابلاغ برگ تشخیص بصورت واقعی یا قانونی به مودی

۲.ثبت مراتب اعتراض ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ و در خصوص مالیات بر ارزش افزوده ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ، توسط مودی یا وکیل تام الاختیار وی، طی فرم های مخصوص در اداره امور مالیاتی یا دبیرخانه هیات های حل اختلاف مالیاتی

۳.ارائه دلایل و مستندات کافی

نحوه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی 

مودیان مالیاتی یا نمایندگان رسمی آنها، براساس روال اداری و قانونی حاکم بر اختلافات و دعاوی مالیاتی، می توانند در مراجع صالح به رسیدگی به دعاوی مالیاتی جهت بررسی اعتراضات خود اقدام نمایند.

  • گام اول، رسیدگی اداری به اعتراض از طریق مراجعه به ممیز و ممیز کل اداره امور مالیاتی  مربوطه .

غالب مودیان پس از صدور برگ  تشخیص مالیات، براساس ماده ۲۳۸ قانون مالیات مستقیم،  به برگ تشخیص صادره معترض بوده  و با ارائه درخواست کتبی درخواست بررسی و توافق در حل  و فصل اختلاف  مالیاتی خطاب به رئیس اداره امورمالیاتی را می نماید. که در مواردی با کسر مبالغی و یا  تقسیط مالیات اعلامی اختلاف  مالیاتی  حل و فصل می گردد.

  • گام دوم، مراجعه به هیات حل اختلاف بدوی مالیاتی

مرحله دوم، در فرضی است، که بنا به هر دلیل اختلافات مالیاتی با توافق با رئیس اداره  امور مالیاتی حل و فصل نگردد و مودی  پس از ابلاغ برگ  تشخیص می تواند از اداره امور مالیاتی مربوطه، درخواست ارجاع  اعتراض خود را به هیات حل اختلاف بدوی که متشکل از ۳ عضو است را نماید. لازم به ذکر است، واحد مالیاتی  مربوطه  با ابلاغ  زمان  تشکیل  جلسه زمان حضور در جلسه را جهت ارائه مستندات و دفاعیات به مودی اعلام می نماید.

  • گام سوم، مراجعه به هیات حل اختلاف تجدیدنظر مالیاتی

مرحله سوم، نیز در فرضی است، که طرفین دعوی نظر هیات بدوی را  نپذیرند، می توانند ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای، بصورت کتبی درخواست ارجاع پرونده را به هیات حل اختلاف تجدیدنظر مالیاتی را نمایند. رای هیات تجدیدنظر قطعی و لازم الاجرا است و مودی مالیاتی مکلف است مالیات پذیرفته شده را بپردازد.

  • مرحله چهارم، هیات ماده ۲۱۶ قانون مالیات مستقیم

هیات ماده ۲۱۶ قانون مالیات مستقیم ، مرجع رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اقدامات اجرایی مالیاتی خلاف قوانین  و مقررات از قبیل اعتراض مودی در اقدام سازمان امور مالیاتی در وصول مالیات قبل از قطعی شدن روند رسیدگی به پرونده یا اعتراض به میزان  و نحوی محاسبه مالیات های غیرمستقیم و یا در خصوص روند دادرسی هیات های حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر شکایتی داشته باشند، می تواند به هیات ماده ۲۱۶ قانون مالیات مستقیم شکایت نماید.

  • مرحله پنجم، شورای عالی مالیاتی

شورای عالی مالیاتی بالاترین مرجع نظارتی درون سازمانی درسازمان امورمالیاتی است .

براساس ماده ۲۵۱ قانون مالیات مستقیم، مودی یا اداره امور مالیاتی ظرف یکماه از ابلاغ رای قطعی هیات حل اختلاف مالیاتی با دلایل کافی می تواند به شورای عالی مالیاتی مراجعه کرده و با اعلام شکایت تقاضای نقض رای و تجدیدنظر را نماید. رسیدگی شورای عالی مالیاتی بدون توجه به ماهیت پرونده بوده و صرفا پرونده ها را از نظر رعایت تشریفات قانونی و نیز مطابقت و بررسی رسیدگی های قبلی با قوانین و مقررات بوده و در صورت احراز شکایت ، اقدام به نقض رای می نماید.

  • مرحله ششم، هیات های موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

اگر با طی مراحل مذکور مودی یا سازمان امور مالیاتی اگرکماکان به غیرقانونی بودن مالیات و آرای صادره معترض باشند، می توانند تقاضای تجدیدنظر و رسیدگی مجدد را در هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم (هیات ۳ نفره که به انتخاب وزیراقتصاد تشکیل شده اند) را داشته باشند، لازم به ذکراست، رای این هیات با اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا می باشد.

  • مرحله هفتم، طرح دعاوی مقتضی در شعبات بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری

آخرین راه کار اعتراضی مودی جهت نقض رای قطعی صادره هیات حل اختلاف مالیاتی براساس بند ۲ ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری درخواست نقض رای از شعبات بدوی دیوان عدالت اداری است. رای صادره ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ برای اشخاص مقیم ایران و ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ  برای اشخاص مقیم خارج از کشور،‌ قابل تجدیدنظر خواهی در دیوان عدالت اداری است.

لازم به ذکراست، صرف اعلام اعتراض در دیوان عدالت اداری تا قبل از اخذ دستور موقت توقف عملیات اجرایی رای معترض عنه، مانع وصول مالیات اعلامی از مودی نمی باشد و رسیدگی دیوان عدالت اداری بصورت شکلی و در فرض احراز نقض قوانین و مقررات قانونی، اقدام به نقض رای قطعی هیات حل اختلاف و ارجاع مجدد پرونده به کمیسیون هم عرض هیات حل اختلاف صادر کننده رای قطعی می نماید.

نحوه تسلیم اعتراض مالیاتی 

اعتراض مودی مالیاتی می بایست در قالب فرم های مخصوصی که به امضای او یا وکیل رسمی وی رسیده باشد، در قبال اخذ رسید به اداره امور مالیاتی یا دبیرخانه هیات های مربوطه تسلیم گردد. لازم به ذکر است، امکان اعتراض از طریق ارسال اعتراض از طریق پست سفارشی هم امکان پذیر است و تاریخ تسلیم اعتراض به اداره پست، ملاک تاریخ تسلیم اعتراض به مرجع مالیاتی ذی ربط محسوب می شوذ.

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up