رابطه نامشروع و مجازات آن در قانون

رابطه نامشروع و مجازات آن در قانون

اشخاصی که بدون وجود رابطه زوجیت یا محرمیت ، روابطی خارج از چهارچوب شرع و قانون با هم داشته باشند، مرتکب رابطه نامشروع شده اند. انجام اعمالی مانند تقبیل (بوسیدن)، مضاجعه (هم بستری)، دست دادن و … که متعارض با نظم و عفت جامعه باشند جزو روابط نامشروع هستند. به عبارت ديگر رابطه نامشروع عبارت است از ارتباطات جسمی یا حتی کلامی خارج از عرف با محتوای غیر قانونی و غیر شرعی که منجر به زنا نشود . تشخیص اينكه روابط زن و مردي نامشروع بوده است يا خير برعهده مرجع قضایی است و معیار او برای این تشخیص، عرف است. چنانچه طی بررسی مراجع قضائی، روابط زن و مرد نامتعارف بوده و خارج از عرف باشد نامشروع شمرده می شود. 

انواع رابطه نامشروع

 • رابطه نامشروع مادون زنا

مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی روابطی فیزیکی که به مواقعه (رابطه جنسی) ختم نشود، نظیر بوسه، بغل، یا همبستری بدون زنا روابط نامشروع نامیده می شوند.

 • رابطه نامشروع منجر زنا

روابطی که بین زن و مرد نامحرم شکل می گیرد و در نهایت منجر به رابطه جنسی به معنای اخص می شود، رابطه نامشروع منجر به زنا محسوب می شود.

انواع رابطه نامشروع منجر به زنا

 • زنای محصنه

زن یا مردی که با وجود داشتن همسر و امکان برقراری رابطه جنسی با او در هر زمان، مرتکب زنا با دیگری شود زنای محصنه گویند

مجازات زن مرتکب به زنا محصنه: 100 ضربه شلاق، سنگسار

مجازات مرد مرتکب به زنا محصنه: 100 ضربه شلاق، تبعید از محل سکونت به مدت 1 سال و تراشیدن سر

 • زنای غیر محصنه

زن یا مردی که همسر ندارد یا همسرش بنا به دلایلی مثل بیماری، امکان برقراری رابطه جنسی با او ندارد اگر مرتکب زنا با دیگری شود زنای غیر محصنه گویند.

مجازات مرتکبین:  100 ضربه شلاق

 • تجاوز به عنف

برقراری رابطه جنسی بدون رضایت طرف مقابل، زنای به عنف (تجاوز) محسوب می شود. مجازات تجاوز، اعدام است.

نکته: اگر زنای به عنف در ارتباط با دختر باکره باشد، مجازات مرتکب علاوه بر اعدام، پرداخت مهر المثل یا ارش البکاره است.

دلایل اثبات رابطه نامشروع

۱ .اقرار

۲ .شهادت شاهدان (شهادت 4 مرد عادل یا 3 مرد عادل و 2 زن عادل)

۳ .علم قاضی به زنا (بر حسب نظریه پزشکی قانونی یا موارد مشابه)

۴ .وجود قراین و امارات (فیلم، عکس، پیامک)

نکته :در خصوص جرم رابطه نامشروع یه موجب ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی در صورت نبود ادله هر گونه تحقیق و بازجویی برای کشف جرم ممنون است . ماده مزبور مقرر داشته است : در صورت نبود ادله اثبات قانونی بر وقوع جرایم منافی عفت و انکار متهم هر گونه تحقیق و بازجویی جهت کشف امور پنهان و مستور از انظار ممنوع است . موارد احتمال ارتکاب با عنف و اکراه و آزار و اغفال یا مواردی که به موجب این قانون در حکم ارتکاب به عنف است از شمول این حکم مستثنی است .

مصادیق رابطه نامشروع

تشخیص مصادیق رابطه نامشروع با مرجع قضایی است و معیار او برای این تشخیص ، عرف و شرع است و او باید بررسی کند که آیا رابطه آن دو زن و مرد در آن محل ، متعارف است یا نه . بنابراین هر نوع ارتباط بین زن و مرد نامحرم رابطه نامشروع حساب نمی شود . موارد زیر مصادیقی از رابطه نامشروع هستند :

ملامسه (لمس کردن)

مصافحه (دست دادن و روبوسی)

مقابله (مواجهه و رویارویی)

بوسه توام با شهوت

مجازات جرم رابطه نامشروع

مجازاتی که قانونگذار  به موجب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی برای جرم روابط نامشروع تعیین کرده ، تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است یعنی قاضی می تواند از یک ضربه شلاق تا نود و نه ضربه شلاق متهم به رابطه نامشروع را محکوم کند و هرگاه عمل رابطه نامشروع در ملاء عام و اماکن عمومی انجام شود علاوه بر ۹۹ ضربه شلاق، مجازات حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق نیز اضافه خواهد شد . لازم به ذکر است، وفق آخرین تغییرات قانونی ، تعلیق مجازات امکان پذیر است.

رابطه نامشروع زن شوهردار و مرد متاهل

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار و مرد متاهل اگر مادون زنا باشد یعنی رابطه نامشروع منجر به دخول نشود، باید بگوییم مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به تحمل تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد .

روابط نامشروع در فضای مجازی

با وجود نرم افزارهاي مختلف و استفاده بيشتر مردم از فضاي مجازي روابط نامشروع در فضای مجازي متاسفانه مبتلا به شده است . روابط نامشروع، روابطی فراتر از ارتباط فیزیکی زن و مرد نامحرم را در بر می‌گیرد و ارتباطات نامتعارف با محتواهای مخالف با عرف جامعه از طریق شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، تلگرام و ارسال پیامک و ارتباط تلفنی را هم شامل می‌شود.

در رابطه با مدارک و ادله اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی می‌توان به اسکرین شات از صفحه‌های چت، پرینت تماس‌های تلفنی و پیامک‌های افراد استناد کرد. البته با توجه به این که این داده‌ها در زمره‌ داده‌های شخصی افراد جای می‌گیرد، دسترسی به آن‌ها تنها با دستور مقام قضایی امکان پذیر خواهد بود. باید توجه داشت این مدارک به تنهایی کافی نیستند و ضروری است که مدارک وادله دیگری وجود داشته باشد .

آیا جرم رابطه نامشروع قابل گذشت است؟| اثر رضایت شاکی در جرم رابطه نامشروع

جرم رابطه نامشروع از جرایم غیر قابل گذشت است و به صرف اعلام رضایت شاکی ، جنبه عمومی جرم ساقط نمی شود.

آیا جرم رابطه نامشروع قابل تعلیق است؟

با توجه به ماده 46 قانون مجازات اسلامی ،تعلیق اجرای مجازات  جرم رابطه نامشروع امکان پذیر است.

رابطه نامشروع و حقوق مالی زن 

سوال شده است در صورتی که زنی مرتکب رابطه نامشروع شود و جرم او در دادگاه اثبات شود آیا از حقوق قانونی خود مانند مطالبه مهریه و امکان مطالبه نفقه محروم می شود ؟

باید گفت رابطه نامشروع توسط زن متاهل، در حق دریافت مهریه وی بی تأثیر بوده و این حق از وی ساقط نمی شود.

همچنین ، حق دریافت نفقه را نیز از وی ساقط نمی کند. حتی در صورت فوت همسر، حق ارث وی را از جانب شوهر ساقط نمی شود و از همسر خود ارث مي برد .

نحوه طرح شکایت از جرم رابطه نامشروع | چه کسی می تواند از جرم رابطه نامشروع شکایت کند؟

با توجه به اینکه جرم رابطه نامشروع دارای جنیه عمومی است ، هر شخصی می تواند نسبت به اعلام جرم اقدام نماید و مهلت طرح شکایت 5 سال از تاریخ وقوع جرم می باشد.

مهلت طرح شکایت جرم رابطه نامشروع | مرور زمان در جرم رابطه نامشروع

جرم رابطه نامشروع از نظر مجازات درجه 6 می باشد و مرور زمان آن برابر با 5 سال از تاریخ وقوع جرم می باشد.

دادگاه صالح به رسیدگی رابطه نامشروع

رسیدگی به جرم  زنا و لواط در صلاحیت دادگاه کیفری یک ( دادگاه کیفری استان سابق ) است و رسیدگی به سایر روابط نامشروع نظیر تفخیذ ( رابطه دو مرد در حدی کمتر از لواط )، قوادی( واسطه‌ گری در جرم نامشروع )، مساحقه ( رابطه دو زن با یکدیگر) و همجنس‌ گرایی ) در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد .

خدمات تخصصی موسسه حقوقی آبان 

النهایه با عنایت به حجم و پیچیدگی دعاوی حقوقی ، صرف مطالعه مطالب تقدیمی راهگشای حل مشکلات حقوقی اصحاب دعوا نمی باشد. لذا در جهت تسهیل اقدامات حقوقی و ممانعت از تضییع حقوق ، بهره مندی از خدمات وکیل متخصص برحسب نوع دعوا ، امری لازم و غیر قابل اجتناب است.

بر همین اساس موسسه حقوقی آبان با بهره مندی از وکلای متخصص در هر بخش ، آمادگی کامل خود را جهت ارائه جامع ترین خدمات حقوقی اعلام می نماید.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام برای شکایت رابطع همسرم بایه زن مطلقه کجابایدبرم چیکاربایدبکنم؟ لطفاراهنماییم کنید

  پاسخ
 • سلام من دوسال پیش با ی اقای دوست بودم و ایشون بزور بکارت منو برد بعد اینک کات کردیم و من شکایت کردم با چندتا ویسی ک میگ شرمندم اینکارو کردم تونستم محکومش کنم به ۱۰۰تا شلاق البته قاضی گوشی و خاست ک ب پلیس فتا بدن گوشی قبلیشو داد و چتا بالا نیومد الان برای مهرالمثل گفته ک دوست بودیم و قراره عکسا و چتارو بیاره آیا برای من بد میشه؟؟ من میتونم کاری کنم ک دفا کنم؟؟

  پاسخ
  • با سلام
   ازاله بکارت اگر با رضابت انجام شده باشد، مهرالمثل تعلق نمیگیرد. و اثبات این موضوع که این مسئله با زور و بدون رضایت انجام شده به عهده شماست که عملا دشوار است . حتما با وکیل مشورت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up